Kastav
tekst i slike: Peter Polić
Smješten na vrhu 365 metara visokog brežuljka na prostoru koji je stoljećima bio glavna arterija za prolazak iz središnje Europe prema Jadranu i Mediteranu, šarmantni gradić Kastav imao je veliki povijesni značaj koji ćete lako prepoznati ne samo u vidljivoj povijesnoj baštini u pogledu utvrda, zidina, crkava i drugih građevina, već također i u nematerijalnoj baštini: kastavski statut iz 15 stoljeća jasno svjedoči o uređenom gradskom životu, što potvrđuje i spominjanje u većini suvremenih kronika tog razdoblja. Povijest naselja na Kastvu seže unatrag sve do prapovijesti. Tragovi ilirskog plemena Japoda, stari više od tri tisućljeća, govore o prisutnosti naselja daleko prije nego se razvio današnji grad. Iako nije sasvim jasno odakle potječe ime grada, da li iz keltske riječi kasto koja označava stijenu ili latinske castello odnosno utvrda, gotovo je sigurno da je razvoj Kastva povezan sa njegovim strateškim položajem s kojeg se može nadzirati promet prema Jadranu i držati "na oku" cijeli Kvarner.
panorama Kastva i pogled na Riječki zaljev
Brojni su važni Kastavci utjecali ne samo na riječko područje već i na cijelu Hrvatsku. Vladimir Nazor, jedan od najpoznatijih hrvatskih književnika, proveo je deset godina u Kastvu, gdje je počeo pisati na čakavštini. Ivan Matetić Ronjgov, skladatelj i muzikolog, zabilježio je glazbenu baštinu Istre i Primorja, postavljajući temelje za teoriju istarske ljestvice. Kastav je bio i dom prosvjetiteljima Vjekoslavu Spinčiću, Matku Laginji i Matku Mandiću, koji su se borili za prava lokalnog stanovništva. Ova nematerijalna baština čuva se kroz sjećanje na njihovo stvaralaštvo i nasljeđe i gotovo je jednako važna za Kastav kao i njegove utvrde, Cerkvina i vidikovci.
stara gradska jezgra Kastva
Stari grad podsjeća na većinu naših primorskih naselja, odnosno na ono kakva su nekad bila. Uski labirint izlizanim kamenom popločenih ulica proteže se po uzvisini na kojoj se izmjenjuju privatne kuće, utvrde, crkvice i zgrade od povijesnog značaja, poput delavske škole, jedne od najstarijih obrtničkih škola u Hrvatskoj, gradske lože iz 16. stoljeća koja i danas imponira svojom akustikom te župne crkve sv. Jelene križarice čiji toranj dominira vizurama grada a s čijeg se vidikovca pruža jedan od najljepših pogleda na Riječki zaljev i Kvarner.
Kastav tijekom godine nudi raznolike manifestacije koje slave lokalnu kulturu i tradiciju. U listopadu se održava Bela nedeja, posvećena mladom vinu belici, uz sajmove, stare zanate i kulturne događaje, dok karnevalsko razdoblje donosi Pust, kada se održavaju maškarani plesovi, balinjerada i spaljuje lutka Pusta, krivac za prošlogodišnje nevolje. Ljeti Kastafsko kulturno leto okuplja međunarodno priznate umjetnike kroz glazbene, dramske i druge programe, dok zimi "Advent s najljepšim pogledom" nudi blagdanske programe, s posebnim dočekom prije Nove godine u humanitarne svrhe.
Delavska škola u Kastvu ima tradiciju od 1885. godine i među najstarijim je obrtničkim školama u Hrvatskoj
Većina tih događanja odvija se na mjestu gdje je posebno impozantna građevina koja zapravo nikad nije dovršena. Tek djelomično izgrađena Crekvina sa samo jednim dovršenim zidom jasno pokazuje koliko je to trebala biti golema građevina. Zamišljena kao najveća crkva na hrvatskoj obali, predviđena da zamijeni crkvu Marijina uznesenja koja je stradala u potresima sredinom 18. stoljeća, Cerkvina je trebala biti vrhunac značaja Kastva u 18. stoljeću. Gradnju su započeli isusovci nakon što su preuzeli Kastavsku gospoštiju, planirajući monumentalnu građevinu dugu 50 metara, visoku i široku po 20 metara, koja bi mogla primiti preko 3000 vjernika. Međutim, gradnja nikada nije dovršena, službeno zbog raspuštanja isusovačkog reda 1773. godine. Prema legendama, u izgradnji crkve su sudjelovali građani koji su prema tadašnjem feudalnom pravu morali odraditi tlaku radeći na izgradnji crkve. Među njima je bila i siromašna udovica, majka četvero djece. Tražila je od redovnika da je puste kako bi mogla zaraditi za kruh i prehraniti svoju djecu, ali umjesto toga fizički je kažnjena. Ona je proklela crkvu da se nikad ne izgradi, a nakon toga krenuli su problemi, urušavanja i na kraju se od izgradnje odustalo. Navodno se više puta urušavala tijekom gradnje i troškovi gradnje postali su sve veći i veći a napokon je vijek isusovaca u Kastvu došao svojem kraju prije nego je ta crkva dovršena. Danas su ruševine Crekvine preuređene u trg i koriste se kao prostor za koncerte i predstave, dok posjetitelji uživaju u pogledu na okolnu prirodu i Kastavsku šumu, s vidicima prema Gorskom kotaru i Ćićariji.
Crekvina i prostor za događanja ispred
Pored Crekvine započinje jedan sasvim drugi svijet Kastva: ovdje uglavnom kreću pješačke, biciklističke i planinarske staze po šumovitom i brdovitom području koje čini prijelaz iz Primorja prema Gorskom kotaru: Kastavska šuma. Prekrasna bjelogorična šuma u kojoj se kriju fantastične umjetničke kreacije majčice prirode od vapnenačkih stijena, nekoliko visinom zanemarivih ali zbog pogleda veoma zanimljivih vidikovaca prema vrhovima Gorskog kotara, Rijeci, gradu Kastvu, Učki i Ćićariji te naravno Kvarneru, pomalo sablasno ali u isto vrijeme očaravajuće napušteno selo Cari i stražarska kućica na nekadašnjoj rapalskoj granici nadovezuje se na bogatu floru i faunu ovog kraja. Brojne staze lijepo su označene a na svakoj važnijoj točki nalazi se i informativni panel o mjestu do kojeg ste došli i drugim zanimljivostima. Pješačke staze vode i prema naseljima u zaleđu, poput Breze, Škalnica i Klane (odakle se možete vratiti autobusom prema Rijeci ukoliko ne želite raditi kružnu turu) te čak prema izvoru Rječine sjeverno od Kukuljana, u podnožju Grobničkih Alpi.
napušteno selo Cari u kastavskoj šumi
Tri najvažnije staze su označene imenima životinja: Puž, Zec i Srna. Šetnica Puž, duga 5,3 km, idealna je za obitelji s malom djecom ili osobe koje preferiraju kraće šetnje, traje oko dva sata. Šetnica Zec je nešto duža, s 9,8 km, i traje oko tri sata, no i dalje je pogodna za sve uzraste, ovisno o fizičkoj spremnosti. Najduža je šetnica Srna, duga 15,8 km i traje oko 5 sati, te je namijenjena iskusnijim planinarima. Sve tri šetnice mogu se međusobno kombinirati, pri čemu za jedno ugodno planinarsko popodne preporučujem ići stazom Zec do lokaliteta i lovačke kuće Zviri, nakon toga nastaviti planinarskom stazom kroz prekrasnu divljinu i uz brojne vapnenačke formacije stijena prema vrhu Mačkov i potom stazom Srna prema Stanić vrhu, Šparožnoj šplji i dalje uz zaselak Brajani prema napuštenom selu Cari i Rapalskoj granici. Trebat će vam između 3-4 sata za dvanaestak kilometara ugodnog planinarenja uz prekrasne poglede s Mačkovog vrha i Stanić vrha te uz očaravajuću divljinu u kojoj se sjeverni Jadran stapa sa Gorskim kotarom.
Kako doći
Put do Kastva jednostavan je bez obzira dolazite automobilom ili javnim prijevozom. Ako koristite javni prijevoz, iz Rijeke možete doći autobusima linija 18 i 18b, dok iz Opatije vozi linija 37.
Prijevoznik je autotrolej.
Dolazite li automobilom riječkom zaobilaznicom, potrebno je izaći na izlazu Rijeka - zapad (Kastav). S druge strane, ako krećete iz Opatije, pratite znakove iz Matulja koji vode prema Kastvu.
Kada doći
Kastav izgleda lijepo u svako godišnje doba. Ipak preporučujemo izbjeći najveće vrućine tijekom ljeta. Kastav je posebno atraktivan u razdoblju proljeća i jeseni, kada su vremenski uvjeti savršeni za planinarenje kroz gustu Kastavsku šumu. No, grad je također poznat po živopisnim manifestacijama kao što su Bela nedeja, koja slavi dolazak mladog vina početkom listopada, i karneval u Kastve, kada u veljači Kastav postaje središte tradicionalnog karnevalskog veselja. Ove su proslave prilika da se osjeti autentičan duh lokalne zajednice, dok prirodne ljepote i ugodne temperature čine proljetne i jesenske mjesece idealnim za aktivni odmor na otvorenom.
objavljeno: 2024-10-03
|
Pratite nas:
Aktualno:
Madeira iz Budimpešte za 108 eura povratno
Promotivni tjedan u NP Plitvička jezera
Istanbul iz Zagreba za 123 eura povratno
Solun iz Zagreba za 35 eura povratno
Malta iz Zagreba za 32 eura povratno
Povezano:
Promotivni tjedan u NP Plitvička jezera
Nove linije Ryanaira iz Hrvatske
Trending hgss70 - izložba tweetova HGSS-a
Rastoke
Zlarin
Dugi otok
Cinque Terre
Dresden
Krakov
Gozo
Malta: Sve što trebate znati
Pogledajte još:
Lipari i Vulcano
Kastav
Cinque Terre
Rastoke
Zlarin
Video:
Mali trikovi:
|